Könyvritkaságok a múzeumnak

Több száz éves helytörténeti és irodalomtörténeti könyvritkaságokat vásárolt a debreceni önkormányzat. Ezeket a nyomtatványokat a Déri Múzeumban helyezi letétbe a város.
Összesen 26 dokumentumot vásárolt a város különféle árveréseken, mintegy 600 ezer forint értékben. Az aukciókon beszerzett ritkaságok mind könyvkötészeti és egyháztörténeti, mind pedig irodalomtörténeti jelentőségüket tekintve komoly gyűjteményt alkothatnak, emellett helytörténeti jelentőségük is megkérdőjelezhetetlen.

Kósa Lajos a dokumentumokat bemutató tájékoztatón hangsúlyozta, a saját múltunk és értékeink megőrzése érdekében a legnagyobb válság idején is oda kell figyelnünk identitásunkra és szellemi kincseinkre.

A Déry Múzeum

A gyűjteményben olyan fontos nyomtatványok találhatóak, melyek a város története szempontjából is nagyon meghatározóak. Ilyen például a városvezetésben a XX. század elején aktívan részt vevő Zöld család harminc levele, okirata és fényképgyűjteménye, Oláh Gábor autográf levelei, Roncsik Jenő tűzoltótörténeti munkái, valamint Hatvani István tudósprofesszor Mesék című könyve, melyet 1799-ben adtak ki. Utóbbi azért számít igazi kuriózumnak, mert abban a professzor, tőle kissé idegen műfajban, ám rendkívül míves formában lejegyzett tanmesékkel okítja a társadalmat az irodalom értékeire. Szintén irodalom történeti jelentőségű dokumentumok a Horthy Miklóshoz kapcsolódó nyomtatványok.

A gyűjteményhez mindemellett egyháztörténeti vonatkozású nyomtatványokat is sikerült beszereznie a városnak. Ilyen például Könyves Tóth Mihály 1871-es székfoglaló beszéde, a könyvkötészeti szempontból nagyon értékesnek számító, a reformátussághoz kapcsolható 1859-ben kiadott énekeskönyv, valamint a Református Kollégium történetét taglaló anyagok, melyek a 17-18. századból származtathatóak.

Az egyháztörténeti dokumentumokat a város - ahogy ezt korábban is tette már - a kollégiumi könyvtárban helyezi letétbe, míg az irodalom és helytörténeti munkákat a Déri Múzeum gondozza majd.

Lakner Lajos, a múzeum igazgatója elmondta, ezek a nyomtatványok egyelőre csak a múzeum raktárában kapnak helyet, majd a közeljövőben állandó kiállítás keretében mindenki számára elérhetővé teszik ezeket.

A város már évek óta támogatja a múzeumot értékes régiségek vásárlásával. Kósa Lajos kiemelte, folyamatosan figyelik az aukciós házak és az antikváriumok kínálatát, így várhatóan az irodalom és helytörténeti gyűjtemény a későbbiekben is tovább gazdagodik majd.

(Forrás: debrecen.hu)

Debrecen Online - debon.hu

Szólj hozzá Debrecen fórumán! MCOnet Fórum