Közgyűlés a Déri Múzeumban

Újra együtt a Munkácsy-trilógia. Ebből az alkalomból a megyei közgyűlés az augusztus 20-i ünnepi ülését a Déri Múzeumban tartotta, kiegészülve a városi közgyűlés tagjaival.
Az ünnepségen részt vett és beszédet mondott Rácz Róbert és Kósa Lajos. A két önkormányzati vezető mellett Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke is felszólalt.
Közösen örülünk annak, hogy Munkácsy Mihály három híres festménye újra együtt, egy helyiségben látható itt, Debrecenben - így kezdte ünnepi beszédét Rácz Róbert, a megyei közgyűlés elnöke. A testület a városi közgyűlés tagjaival együtt a Déri Múzeum dísztermében gyűlt össze. Kósa Lajos Debrecen polgármestere felszólalásában leszögezte: nem gyakran fordul elő, hogy a cívisváros részt vesz megyei ünnepségen. Most azonban a megye és a város összefogásának következtében van okunk közösen ünnepelni, mert együtt láthatjuk a három Munkácsy-képet, amit a festő életében soha nem látott együtt. Az ülésen jelen volt Pákh Imre műgyűjtő, akinek szerepét Kósa Lajos polgármester méltatta „hiszen nélküle nem lenne most itt együtt a három festmény”.

Az ünnepi ülés után az egybegyűlteknek Lakner Lajos, a Déri Múzeum igazgatója mutatta be a Munkácsy-trilógiát. Kiemelte: " A Munkácsy-terem mondhatjuk azt, hogy szakrális tér, hiszen itt az ember megszabadul azoktól a mindennapi kötelékektől, amelyek odakint a kopár világhoz, a profán térhez kötődnek, és csak a lelkükkel vannak itt a teremben. Azt gondolom, hogy egy múzeumi intézmény ennél többet nem adhat.”

A 19. század egyik legjelentősebb festője 16 év alatt készítette el a képsorozatot. A trilógia első darabja, a Krisztus Pilátus előtt 1881-ben született meg. Öt évvel később a mester a festményt az Egyesült Államokba vitte, ahol a milliomos John Wanamaker, majd később, Joseph Tannenbaum vásárolta meg 1988-ban egy telefonos aukción. A kanadai gyűjtő azonban 1994 végén a magyar állam rendelkezésére bocsátotta tartós letétként. A 4 méter magas és 6 méter széles festményt 2001 októberében Kanadába szállították, mert a letéti idő lejárta után tulajdonosa a Hamilton Galériának adományozta. A festmény néhány hónap múlva visszakerült Debrecenbe, de 2007 decemberében ismét visszaszállították Kanadába, a Hamiltoni Művészeti Galériába, ahol 2008 tavaszán átmenetileg be is mutatta az alkotást. A kép sorsa azért különleges, mert azt 2012-ig nem adhatja el a galéria. A korábbi tulajdonos ugyanis azzal a feltétellel kapott a kanadai államtól jelentős adókedvezményt, hogy az alkotás 2012-ig mindenképpen kanadai tulajdonban marad.  2009 januárjában Rácz Róbert a megyei közgyűlés elnöke és Kósa Lajos polgármester Hamiltonban tárgyalt a festmény további sorsáról illetve Debrecenbe kerülésének lehetőségeiről és a tárgyalások alapján az tűnt kivitelezhetőnek, hogy a két önkormányzat bérleti szerződést köt a képre a galériával. A megye és a város önkormányzata közösen vállalta az alkotás bérleti díjának kifizetését, valamint a hazaszállítás és a restaurálás költségeit.
2009 július 27-én a festmény Hamiltonból visszaérkezett Debrecenbe és a következő három évben – vagyis 2012-ig – mindenképpen Debrecenben marad. Az immár újra teljes Krisztus-trilógiát a nagyközönség 2009. augusztus 19-étől – a megyei közgyűlés ünnepi ülését követően – láthatja.



Forrás:debrecen.hu


-kt-

Debrecen Online - debon.hu


Szólj hozzá Debrecen fórumán