Milliárdok kutatásokra

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében 2,7 milliárd forint összegű támogatást nyert el a Debreceni Egyetem innovatív kutatások és ezek megvalósítását célzó tudományos projektek támogatására.
A Debreceni Egyetem az Új Magyarország Fejlesztési Tervhez kapcsolódó Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) révén jutott hozzá a pályázati úton elnyert összeghez, melyet saját forrás felhasználásával jelentős tudományos kutatásokra és fejlesztésekre fordít a jövőben.
A programban az elkövetkező két évben összesen hét, komoly eredményeket sejtető projektet valósítanak majd meg főként a Debreceni Egyetem kutatóbázisának részvételével, továbbá több külső hazai és nemzetközi partner, tudományos szakember bevonásával.
Ezek a projektek a társadalomra gyakorolt hatásaik miatt lehetnek jelentősek, ugyanakkor gazdasági és tudományos szempontból egyaránt nagy hasznot hozhatnak akár nemzetközi viszonylatban is.
Az egyik ilyen tevékenység révén lehetőség nyílhat a megújuló energiaforrások gazdaságos felhasználására. Mintegy 300 millió forintot költhet az egyetem arra, hogy a kutatások során olyan modelleket fejlesszenek ki, melyek növelhetik az energiaforrások költség és energiahatékonyságát, ezáltal a környezetbarát elvet megtartva elérhetővé válhat az olcsóbb energiaellátás.

Új Magyarország Fejlesztési Terv


Egy másik projekt a természetes eredetű növényi hatóanyagok mechanizmusának vizsgálatára és terápiás hasznosítására törekszik. Ennek magvalósítására mintegy 308 millió forint áll a kutatók rendelkezésére. A cél az, hogy olyan természetes eredetű gyógyászati eszközöket hozzanak létre, amiket az orvoslásban is nagy hatékonysággal lehet majd alkalmazni.
Az egyetem 340 millió forintból kémiai és biotechnológiai alapkutatásokat is végezhet, s olyan technológiát szeretne ezáltal kifejleszteni ami révén meg lehetne szabadítani a talajvizet a szénhidrogén szennyeződésektől.
Az egyik legjelentősebb kutatási téma az inzulinfüggőség, valamint a cukorbetegség kezelésére, tüneteinek enyhítésére koncentrál, s közel 500 millió forintot költhetnek majd arra a technológiára, ami új gyógyszerek és hatásmódok segítségével képes lesz ezt megvalósítani.
A program során egy őssejt és génterápiás kutatóközpont is létrejöhet majd az egyetemen mintegy 777 millió forint összköltséggel. Ezzel Magyarországon először Debrecenben jelenhet meg olyan kutatóbázis, ahol nagy hatékonysággal kapcsolnák össze az őssejt terápiát a genetikai orvoslással. A kifejlesztett új terápiás eljárásokkal kijavíthatóak lehetnek a velünk született rendellenességek – a kutatók szerint erre ez az egyetlen potenciális gyógyászati lehetőség. A tudományos jelentősége mellett a központ új munkahelyeket is teremt majd a városban.
Ehhez hasonló kutatóközpontot hoznak majd létre mintegy 433 millió forintból a széles körben elterjedt bőrbetegségek kezelésére, gyógyítására. Az itt végzett kutatómunka révén új terápiás lehetőségek feltárásával orvosolható lehet többek között a lábszárfekély, illetve a bőrdaganatokat is gyógyíthatják. A kifejlesztett hatóanyagokat a gyógyszer,- valamint a kozmetikaipar számára termelnék, hogy azokhoz minél több beteg hozzájuthasson.
A felsorolt projektek összefogására és koordinálására 390 millió forint támogatási összeg és saját forrás mellett Tudás és Technológiai Transzfer Irodát hoztak létre, melynek célja, hogy a kutatások finanszírozhatósága érdekében közelebb hozzák egymáshoz a tudományos és az üzleti szférát. 
A kutatási tevékenységek összesen 2,7 milliárd forintos támogatási összegből és az egyetem önrésze mellett valósulnak meg. A tervek szerint minden feladatot 2-2,5 év alatt végeznek el. Dr. Fésűs László a Debreceni egyetem rektora a programról  tartott konferencián hangsúlyozta, Magyarországon első alkalommal válnak elérhetővé ezek a források, melyek főleg az egészségügyben hozhatnak forradalmi jelentőségű áttörést. Hozzátette: a projektek már három hónapja zajlanak, s az eredményekről a Debrecen folyamatos tájékoztatást ad majd.

Forrás: debrecen.hu

-kt-

Debrecen Online - debon.hu


Szólj hozzá Debrecen fórumán