Most még csak figyelmeztetnek

Önkormányzati rendelet értelmében kerékbilincset szerelhetnek fel a tiltott helyen parkoló autókra, amiket egy idő után el is szállíthatnak. Ebben az esetben komoly összegeket kell fizetnie a tulajdonosnak.

Ellenőr munka közben

A belvárosban egyre nagyobb problémát jelent, hogy az autósok figyelmen kívül hagyják a parkolást tiltó táblákat és olyan helyen hagyják járműveiket, ahol egyébként a KRESZ azt nem engedi. Ilyenek például a buszmegállók, a gyalogosátkelő helyek, a zöld területek. Szabálysértések leggyakrabban a belvárosban, a Bethlen utca környékén, a Széchenyi utcában és a Pallagi úton fordulnak elő, így a közterület felügyelet munkatársai a jövőben ezeken a területeken kiemelt figyelemmel kezelik a tilosban parkoló autókat. Ez a szabályozás a fizetős várakozóhelyekre nem vonatkozik.

Az önkormányzat április 1-én léptette hatályba azt a rendeletet, mely arról rendelkezik, hogy a szabálytalanul parkoló autókra kerékbilincset szerelhet fel a közterület-felügyelő, ugyanakkor a járművet el is szállíthatják.

A bilincselésre és az elszállításra többféle forgatókönyvet is tartalmaz a rendelet. Abban az esetben, ha már a közterület-felügyelő megkezdte a kerékbilincs felszerelését, ám az intézkedést meg kell szakítania, mert azt a járműhöz visszaérkező tulajdonos kéri, ugyanakkor már az elszállításra is történtek lépések, a tulajdonosnak meg kell térítenie a kerékbilincselés költségét, illetve az elszállítás költségének ötven százalékát. A befizetést a szabálytalankodó a közterület-felügyelőtől kérhető csekken teheti meg. Amíg a tulajdonos befizeti a bírságot, addig a közterületfelügyelő a helyszínen marad a befizetés igazolásáig és azt is ellenőrzi, hogy az autós megszünteti a szabálytalan parkolást.

Figyelmeztető papír

Ha a tulajdonos kifizette a bilincs felszerelésével járó költségeket, 4 órán belül leszerelik autójáról a kerékbilincset. A befizetés tényét számlával kell igazolnia. Az elszállított járművek tárolására a Vágóhíd utcában alakítanak ki telephelyet, ahol az autókat maximum három hónapig őrzik, ha ezután senki nem jelentkezik a járműért, akkor azt - közjegyző jelenlétében - a közreműködő elárverezi.

Ez a közreműködő végzi majd a szabálytalanul parkoló gépkocsi elszállítását, a műveletet végző cég kiléte azonban még nem ismert. Tőzsér Gyula a közterület felügyelet hatósági osztályvezető elmondta, jelenleg közbeszerzési eljárás keretében két vállalat pályázik a munkára. Várhatóan a kiírásban résztvevők ajánlatait április 7-én bírálják el, és ekkor hirdetnek győztest is.

A tervek szerint a rendelet gyakorlatban május elejétől lép életbe, ebben a hónapban egyelőre szórólapokkal figyelmeztetik a szabálytalankodó autótulajdonosokat arra, hogy az autó tiltott helyen parkol.

A kerékbilincs költségei többtízezer forintba kerülhetnek. A felszereléstől számított 24 órán belül történő fizetés esetén 16 ezer forintot, 24 órát meghaladó, de 48 órán belüli fizetés esetén 20 ezer forintot, 48 órán túl történő fizetés esetében viszont már 30 ezer forintot kell fizetnie a szabálytalankodónak. Az elszállítás költségei járművenként különböznek; motorkerékpár esetén 10 ezer forintba, 2,5 tonna össztömeg alatti személykocsinál 20 ezer forintba, ezt meghaladó súly fölötti járműnél 30 ezer forintba kerül. A tárolásért és az őrzésért kétezer forintot kell majd fizetni.

Tőzsér Gyula elmondta, a kerékbilincselésből sem a felügyeletnek, sem a városnak nincs bevétele, a rendelet célja a közterületi rendfenntartás.

(Forrás: debrecen.hu)

Debrecen Online - debon.hu

Szólj hozzá Debrecen fórumán! MCOnet Fórum