Népi paszomány- és gombkészítők Debrecenben

Modern korunk újra felfedezte az értékes, mesteremberek által készített tárgyak szépségét és szükségességét. Ezért is indította útjára a Debreceni Művelődési Központ a Múltidéző mesterségek című kiállítás sorozatát.
Ezúttal paszománykészítő és gombkészítők mutatkoznak be április 20-tól (kedd) a DMK Tímárházában (Nagy Gál István u. 6.). Kiállítók: Rácz Erika és Konyári Sándor gombkészítők, valamint dr. Hajdú Tamás paszománykészítők. Az alkotások május 14-ig

Debreceni Művelődési Központ

tekinthetők meg hétköznapokon 10-től 17 óráig, szombatonként 10-től 14 óráig.

Rácz Erika
ötvös Népi Iparművész,
a Népművészet Ifjú Mestere
1975-ben született Berettyóújfaluban. Szakmai tanulmányai Debrecenhez kötődnek.  Ékszerei tervezésénél a népművészeti hagyományokat tekinti kiinduló alapnak. Munkáival szeretne hozzájárulni ahhoz, hogy a technika és uniformizmus uralta világunkban is fennmaradjon a népi tárgykultúra által közvetített esztétikum.

Dr. Hajdu Tamás PhD.
gombkötő  és paszományos
A gombkötő  mesterséggel való behatóbb foglalkozás is Debrecenhez és a debreceni egyetemi évekhez kötődik, a városi gombkötő és paszományos emlékanyag megismerésével kezdődik. Népi iparművészi tevékenysége a Népművészeti Egyesületek Szövetsége Hajdú-Bihar Megyei Szervezetének a kezdőket önzetlenül segítő, családias légkörében bontakozik ki az 1990-es évek elején. A horgolt paszományok készítésének alapjait a néhai nyíregyházi Somogyi Sándornénál, a népművészet mesterénél tanulta. Az egyesület tagjaként

gomb

1995. és 1999. között rendszeresen részt vett a Mesterségek Ünnepén, s ugyancsak egyesületi tagként kapta meg előbb 1994-ben „A népművészet ifjú mestere” és „Népi Iparművész”, majd 1998-ban „Az év ifjú mestere” címet, ez utóbbit a díj alapításának évében elsőként.

Konyári Sándor
Édesapja lópatkoló kovács volt, ezért tőle sem állt messze a fémművesség. Orvosi műszerész szakmát tanult, majd érettségizett.Termékeit a Népi Iparművészeti Tanáccsal 10 éve zsűrizteti. Régi pásztoreszközöket, fokosokat, pergőket, csengőket, rézcsatokat, gombokat készít. Munkáival a magyar népművészet hagyományait követi, alkotásaiban a hagyományos formák és díszítőmotívumok jelennek meg.


-kt-

Debrecen Online - debon.hu

Szólj hozzá Debrecen fórumán