Tanévnyitó Debrecenben

Megtartották a 2009/2010-es tanév nyitóünnepségét, aminek idén a hatvanéves Péchy Mihály Építőipari Szakközépiskola adott otthont.
Vége a nyárnak, így a gondtalan pihenést szeptember elsejétől a tanulás és a számonkérés időszaka váltja fel. Az új tanévtől 36 ezer diák kezdi meg tanulmányait 32 óvodában és 42 iskolában.
A Péchy Mihály Szakközépiskola igazgatója, Nagyné Pálinkás Anikó a tanévnyitó ünnepségen megtartott beszédében kiemelte, az ünnep akkor igazi, ha jelen vannak azok is, akik munkájukkal és szakértelmükkel maradandót tudtak alkotni. Éppen ezért emlékezni kell azokra a pedagógusokra, akik már nem dolgoznak az iskolában, ám tevékenységük maradandó és örökérvényű.
Az igazgató asszony az iskola eredményességére is kitért, s kiemelte, nem csak az építőipar területén, hanem más szakmákban is sikeresen helytálltak az egykori Péchy-s diákok, akik közül többen művészként, színészként, élsportolóként vagy médiaszakemberként értek el komoly sikereket. Nagyné Pálinkás Anikó hozzátette, az intézmény pedagógusai azon fáradoznak, hogy az iskolában elvégzett munka példaértékű legyen a város többi oktatási intézményeinek is, s szeretnék megőrizni az iskola regionális beiskolázási jellegét.
A hagyományoknak megfelelően idén is elismeréseket adtak át azoknak a szakembereknek, pedagógusoknak, akik tevékenységükkel öregbítették a város és az iskola hírnevét.
Az intézmény működésének fenntartói támogatásáért, ezen belül elsősorban a nemzetközi kapcsolatok ápolása terén végzett tevékenységéért a Péchy Mihály Szakközépiskola emlékplakettet adott át Kósa Lajosnak, Debrecen polgármesterének, valamint Halász D. Jánosnak, oktatási ügyekért felelős alpolgármesternek.
Kósa Lajos beszédében kiemelte, Debrecen igazi iskolaváros, s mint ilyennek komolyan kell vennie ezt az adottságát (közel nyolcvanezer diák végzi tanulmányait debreceni oktatási intézményekben, s magas azoknak a tanulóknak a száma is, akik a város vonzáskörzetéből érkeznek). A polgármester hozzátette, egy ilyen városnak komoly kereskedelmi haszna származhat a nagyszámú diákságból, ugyanis a magasan képzett munkaerő mindig jó ajánlólevél, egy jó szakemberért pedig két kézzel kapkodnak a nagyvállalatok.
Kiemelte, a Péchy Mihály Építőipari Szakközépiskola jó példa arra, hogyan kell szakembereket képezni, ráadásul az építőipar tartósan stabil ágazat, mely folyamatosan kutatja a hozzáértő munkaerőt. Mint mondta, aki ezen a területen akar elhelyezkedni és tanulni, garantáltan álláshoz fog jutni.
Kósa Lajos hozzátette, Debrecennek komoly előnye származhat iskolaváros jellegéből, így a jövőben erősíteni kell ezt a pozícióját, s előremutató célokat kell megfogalmaznia. Ennek érdekében az önkormányzat már évek óta költségvetésének nagyobb részét az oktatás fejlesztésére és támogatására költi. A polgármester szerint nagy gondot kell fordítani a nyelvoktatásra is, s el kell érni azt a szintet, hogy az érettségizettek legalább fele beszéljen valamilyen idegen nyelvet. Ezzel együtt hozzátette, az önkormányzat idén nem tervez jelentős szervezeti átalakítást az oktatási intézményekben. A kollégiumi férőhelyek tavalyi szabályozásának köszönhetően idén már minden bentlakó tanuló kaphat helyet.
A tanévnyitó ünnepségen oklevelekkel köszönték meg azoknak az oktatóknak a munkáját, akik maradandót alkottak szakmájukban, valamint Debrecen Megyei Jogú Város Közgyűlése nevében Kósa Lajos polgármester intézményvezetői kinevezéseket adott át a pedagógusoknak.

Forrás: debrecen.hu

-kt-

Debrecen Online - debon.hu


Szólj hozzá Debrecen fórumán