Virágórát avattak

A 40. Debreceni Virágkarnevál alkalmából július 10-én felavatták a Baltazár Dezső téren a virágórát, ami nem más, mint egy napóra. Ez az időpont negyven nappal előzi meg az augusztus 20-ai Virágkarnevált és államalapításunk ünnepét. Mindezek mellett egy másik jeles eseményt is takar ez a dátum, Kálvin János születésének 500. évfordulóját.
A Belváros szívében, a Református Kollégium és - Kölcsey Ferenc  egykori debreceni lakóházának helyén épült - Kölcsey Központ közötti, eddig méltatlanul elhanyagolt terület a virágórának köszönhetően a környező épületek szellemiségéhez válhat méltóvá.
A virágóra valójában nem más, mint egy napóra. Tengelye hasáb alakú, faragott mészkőoszlop. Az óramutató egy hosszú fémrúd, alatta az asztrális pályákra utaló fémkörívekkel. A mutató végét a főnixmadár szárnyát formázó motívum díszíti, amely a város jelképe. A szerkezet a maga teljességében a gémeskút alakjára emlékeztet, amely a puszta világát idézi. A kőoszlop alakja és formája a költő, Kölcsey Ferenc tiszteletére állított emlékoszlop is egyben. A virágóra alkotói: Mihály Jolán szobrász, restaurátor, Tulok László mérnök és Barkóczi Péter kovácsmester.
A virágórát átadták: Kósa Lajos, Debrecen polgármestere, Bölcskei Gusztáv, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke és Pajna Zoltán, Debrecen alpolgármestere. Közreműködött a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár Debrecen Helyőrség Zenekara.
Kósa Lajos polgármester avató beszédében hangsúlyozta: „A virágórát azért kellett kiemelni, mert alatta található a valamikori Lenin szobor öt méter mély, vasbeton talapzata, amit még a régi művelődési központ bontásakor sem tudtak elbontani, mert annyira masszívan állt és óriási költség lett volna elbontani, kibányászni a földből. Így aztán úgy döntöttünk, hogy nem eltakarítjuk, hanem fölé emelkedünk. Ami még érdekesebb, hogy szinte pontosan a virágóra és a Lenin szobortalapzat alatt van az a telek, ahol eredetileg Kölcsey Ferenc debreceni lakóháza állt. Tehát elmondhatjuk, hogy azon a helyen, ahol előbb Kölcsey háza, majd Lenin szobra állt, ma a megújulás szimbólumai, virágok ezrei emlékeztetnek az idő múlására, a történelem dicső és sötét korszakainak váltakozására.”
Bölcskei Gusztáv tiszántúli püspök, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke kiemelte: - Az órák, és így ez a virágóra is segít bennünket az időben tájékozódni. Az óra segít az időben tájékozódni és azok az üzenetek, amelyek ehhez a naphoz, Kálvin alakjához, Kölcsey alakjához kapcsolódnak segítenek fogódzókat találni, hogy milyen felelőséggel tartozunk ma magunkért, az utánunk jövőkért, magyarságunkért, mindazért amit kölcsön kaptunk.
Pajna Zoltán, a város alpolgármestere, a virágóra ötletgazdája elmondta: a Baltazár Dezső téren most fejeződött be a rendszerváltozás. Kezdődött 20 éve a Lenin-szobor elszállításával, folytatódott 2006-ban a korábbi korszerűtlen művelődési központ helyén álló modern Kölcsey Központ átadásával, most pedig a tér utolsó parlagon hagyott területének parkosításával fejeződött be.

forrás: debrecen.hu

-kt-

Debrecen Online - debon.hu


Szólj hozzá Debrecen fórumán! MCOnet Fórum