BAR listásoknak nem sok esélyük van karácsonyi ajándékot vásárolni személyi kölcsönből

A magyarok hiteltartozása továbbnő. Hiába meglepően alacsony az országban kölcsönt felvevők eladósodása, a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) legújabb statisztikája azt mutatja, továbbra is gondban vagyunk a visszafizetéssel. Sokan rosszul mérik fel saját anyagi helyzetüket, a 2015 első félévéről szóló adatokban a legalább 2 éves adósságok számottevőek.

Mit tehetnek a BAR listások a fenyegetően közeli karácsonyi hitellázban? Mekkora esélyük van arra, hogy egy elfogadható konstrukcióból töltsék meg a bevásárló kosarukat? A hitelmindenkinek.hu a BAR listások lehetőségei között nézett körbe.

 

Mennyi esélyük van egy BAR listásoknak a személyi kölcsönre?

 

A jelzálog nélküli szabad felhasználású hitelek között a személyi kölcsön különösen népszerű 2015-ben, a szakmabeliek is azt tanácsolják, hogy bátran használjuk ki az alacsony hitelkamattal járó kedvező helyzetet. Azonban mit tehetnek azok, akik már egyszer bekerültek a KHR-be, a BAR lista nyomdokaiba lépő rendszerbe? Ők miből tölthetik meg a fenyő alatti helyet?

 

Az utóbbi években folyamatosan alakul a bankok BAR listásokhoz való hozzáállása. A korábbi teljes elzárkózást felváltották bizonyos lehetőségek – de sokkal kedvezőtlenebb feltételekkel juthatnak kölcsönhoz azok is, akik már megfizették az adósságukat. Az aktív és passzív BAR listás pozíció valóban döntő szereppel bír. Aki már törlesztett, és passzív státuszt kapott az ún. „fekete listán”, újra hitelképessé válik. Az elbírálást továbbra is szigorú feltételek között végzik a bankok. Azonban adóstársak bevonásával, illetve saját ingatlanfedezettel megnő az esély a pozitív hitel-válaszra. Hiába széles a személyi kölcsönök piaca, a bankok a BAR listásoknak csak egy szűk lehetőséget biztosítanak mindebből – ugyanis magas a kamatkockázat.

 

Az aktív BAR listás pozíció szinte kizáró ok a hiteligénylésnél. A személyi kölcsön mellet beszélhetünk akár lakás-, vagy gépkocsihitelről, a bankok elutasító választ adnak majd a beadványra. Mellettük számos, egyéb pénzügyi csomagokat kínáló szervezet lépett a hitelpiacra, a megnőtt tartozások száma pedig továbbélteti ezeket a nagyon kedvezőtlen feltételekkel megoldást kínáló, gyanús hátterű cégek. Amennyiben lehetséges, el kell kerülni a „segítségnyújtásukat”, mert a rendkívül magas kamatozású hiteleikkel nehezen stabilizálható a gyenge anyagi háttér.

 

El kell kerülni a BAR listát

 

A 30 évesek korosztálya miatt kell igazán aggódni, a KHR statisztikája egyértelműen őket tartja a legveszélyeztetettebbeknek. Az adósok többsége is közülük kerül ki. A bankok a kölcsön igénylésekor mindig felmérik a hiteligénylő helyzetét, és döntenek arról, vállalják-e a pénzfolyósítással járó kockázatot. Gyakran egy váratlan baleset, vagy rendkívüli, bekövetkezett munkanélküliség magát az ügyfelet is kínos helyzetbe hozza – és valóban, mondhatni önhibáján kívül kerül adósi státuszba.


2015 első félévében minden hónapban 13,7 ezer újabb nem törlesztett hitelt rögzített a KHR. Sok esetben a hitelfelvevő valóban rosszul méri fel a saját jövedelemforrását, és a vállalt kötelezettségeket nem tudja teljesíteni. Pedig sokkal egyszerűbb elkerülni a BAR listát, mint kikerülni a rendszerből. A törleszteni képtelen személyek adatait 10 évig, az adósságát rendezett ügyfelekét pedig egy évig őrzi a KHR, majd törli.

 

A jól megválasztott konstrukcióval a személyi kölcsön a Hitelmindenkinek szerint is egy kiváló pénzügyi forrás az elképzeléseink megvalósításához.