Iskolakezdést követően gyakoribbak az autós balesetek

Autósként a reggeli és a délutáni csúcsban közlekedni korántsem egyszerű. A helyzet csak tovább bonyolódik a szeptemberi iskolakezdéssel, amikor ezrével jelennek meg az iskolások az utcákon, és sok esetben bizony kicsit sem figyelnek oda a közlekedésre és a járműforgalomra. Míg a fiatalok nyáron idejük nagy részét élményfürdőkben, nyaralással, vagy otthon az internet előtt töltötték, addig néhány hét óta már kötelező jelleggel kezdik napjaikat az iskolában.

A netrisk.hu tapasztalatai is azt mutatják, hogy a kötelező biztosítás kínálta térítési lehetőségekkel a szeptemberi hónapban rendszerint sokan élnek, ekkor ugyanis megszaporodik a koccanásos balesetek száma.

Nehéz az átállás

A reggeli rohanásban egyébként sem vagyunk könnyű helyzetben, sietni kell a munkahelyre, közben még bevinni a gyerekeket az iskolába. Az iskolai időszakra való átállás nehézségei, a korai kelés, a nyűgös gyerekek és a késések bizony gyakran vezetnek oda, hogy nem figyelünk eléggé az utakon. Ilyenkor elég, ha később fékezünk a lámpánál, vagy nem adjuk meg az elsőbbséget, és máris kész a baj.

Nem csak a rendőri ellenőrzések miatt fontos tehát, hogy a megfelelő biztosítással rendelkezzünk, hanem az esetlegesen felmerülő anyagi károk rendezésének apropóján is.

A fülhallgató komoly kockázati tényező!

Autósként arra is számítanunk kell, hogy a reggelente álmosan ténfergő tinik általában minden másra figyelnek, csak nem a közlekedésre. Bevett szokás, hogy fülhallgatóval headset-tel a fülökön mennek iskolába, ami különösen veszélyes, hiszen így pont a hallásra nem támaszkodhatnak a közlekedés során.

Az okostelefon szüntelen nyomkodása szintén oda vezet, hogy könnyedén figyelmen kívül hagyják a piros lámpákat, vagy egyszerűen nem veszik észre a kanyarodó autókat. Bár az oktatási intézmények környékén külön táblák is felhívják figyelmünket arra, hogy kiskorúak várhatóak, de egyébként is ajánlott fokozottan figyelni.

Egy-egy útra kirohanó gyerek, vagy figyelmetlen, internetezésbe feledkezett tini, és máris komoly problémákkal számolhatunk. Nem kell azonnal a személyi sérülésre gondolni, de ha előttünk hirtelen befékez egy autó, arra azonnal reagálnunk kell, vagy máris írhatjuk a betéti lapot.

\"autó\"

Egy balesetnek számos okozója lehet

Hiányosságok a KRESZ ismeretében

A tapasztalatok szerint a legnagyobb probléma az a gyerekekkel, hogy nem tudnak közlekedni. Ebben mindenképpen fontos szerep jut a szülőknek, de nem elhanyagolható az sem, milyen közegben mozognak a kicsik, milyen baráti társasággal tartanak fent kapcsolatot.

Nehezen elképzelhető, hogy ha egy sor kamasz körül sem nézve rohangál át az úton, közülük egy, aki éppen ismeri a KRESZ-t, és be is kívánja tartani a szabályokat, elmegy majd a közeli zebráig. Valahol nevelés kérdése is a dolog, de természetesen nem mehetünk el a szociokulturális közeg hatása mellett sem.

Tömeg és türelmetlenség

A másik gond az elkényelmesedés. Azok a szülők, akik megtehetik, szeretik a csemetét egészen az iskolaajtóig vinni. Ezzel az a probléma, hogy rendszerint hosszú sorok kígyóznak az oktatási intézmények közelében, helyet találni lehetetlen a megállásra, számos autós akadályozza a forgalmat, és türelemben is gyakran szenvednek hiányt a sofőrök. Ilyen körülmények között nem csoda tehát, ha gyakoribbak a balesetek, mint az év más időszakaiban, vagy amikor már hozzászokott a család az iskolába járással kapcsolatos plusz teendőkhöz.

Természetesen nem csak reggel kell nagyobb tömeggel számolni az utcán, hanem a délutáni időszakban is, amikor hazafelé veszik az irányt az iskolások. Kiszabadulva az intézményből, sokszor 6-8 óra után, a szabadság édes ízét megízlelve talán még figyelmetlenebbek az utcákon, mint egyébként. A legtöbbet autósként azzal tehetjük ilyenkor, ha az oktatási intézmények környékén különösen, de egyébként is odafigyelünk a fiatalokra, és a sebességet annak megfelelően választjuk meg, hogy előfordulhatnak figyelmetlenül az útra lépők.