Mi a különbség a hitelkiváltás és az adósságrendező hitel között?

Több lehetőség is van arra, hogy adósságterheinken enyhítsünk, ha megoldhatatlanná válik számunkra a törlesztendő részletetek visszafizetése. Érdemes áttekinteni a részleteket, hogy lássuk, nekünk melyik megoldásra van szükségünk.

Hitelkiváltás
A bankok kimondottan hitelkiváltás céljára nyújtott hiteleivel lehetőség van meglévő hiteleinket egy feltételeiben kedvezőbb hitelre lecserélni.

 

A fennálló tartozás részleges vagy teljes összegére lehet hitelt igényelni, amennyiben megfelelő értékű jövedelmet és fedezet(ek)et tudunk felajánlani. Amennyiben ingatlanhitelünkre szeretnénk ezen a módon megoldást találni, érdemes tudni, hogy a kiváltandó kölcsönt csak Magyarország területén található ingatlanokra bejegyzett jelzáloghitelek kiváltására lehet igényelni.

 

Amennyiben ezt a lehetőséget választjuk, meg kell vizsgálnunk, melyik bank melyik hitele a legkedvezőbb a számunkra, amire átválthatunk. A lehetőségek aszerint is változnak, hogy milyenek az anyagi feltételeink. Ha magasabb állandó jövedelemmel rendelkezünk, akkor kedvezőbb árazású hitelkiváltó hitelek közül is választhatunk. Az életkor, jövedelem, munkahely, fedezet értéke mind olyan tényezők, amik meghatározzák, mit ajánl nekünk a bank. Minél kockázatosabbnak ítél minket, annál kedvezőtlenebb lesz számunkra az ajánlat.

 

Hitelkiváltás esetén ki kell fizetnünk a végtörlesztés díját a banknak, amit “elhagyunk”, ezzel is számolnunk kell, és az új választott bank ügyintézőjével pedig fel kell vennünk kell a kapcsolatot, és a pénzintézet számára prezentálnunk kell számos dokumentumot, például a fedezetül kínált tulajdonunkra vonatkozó értékbecslés eredményét.

 

Mi az értékbecslés? Az a folyamat, amikor a bank értékbecslője személyesen megvizsgálja a fedezetül felajánlott ingatlant a következő szempontok alapján: ingatlan és telek mérete, elhelyezkedése, építés éve, minősége, értékesíthetősége. Ez alapján egy szakvélemény készül arról, hogy mennyiért adható el jelenleg az ingatlan, és ez az összeg nagyban meghatározza, hogy mekkora hitelt kaphatunk. Az értékbecslésnek külön díja van (értékbecslési díj), amit a legtöbb esetben az értékbecslést megelőzően a helyszínen kell kifizetni az értékbecslő részére, ezzel is számolnunk kell.

 

Adósságrendezés
Az adósságrendező hitel a hitelkiváltó hitelhez hasonlít, annyiban speciálisabb annál, hogy ha túl sokféle hitel van egy háztartásban, és ezeket már nem tudja állni a \'költségvetés\', akkor ezeket összevonják egy jelzáloghitellé.
A sokféle hitelt, bennük jelzáloghitelt és fogyasztási hitelt (ide tartozik a személyi kölcsön, hitelkártya) lehet az adósságrendező hitellel egyetlen – jobb feltételeket biztosító - hitellel kiváltani úgy, hogy a havi törlesztő-részlet nagyságát közben összességében csökkenteni tudjuk a háztartás számára.


Az adósságrendező hitelt nem lehet korlátlanul igénybe venni, a pénzintézetek mérlegelik, mennyi lehet a kiváltandó és adósságrendezésbe bevonható hitelek darabszáma egy háztartásban. Egy szint felett, mikor már nem reális a tartozások összevont és “kordában tartott” kifizetése sem, nem lehet igénybe venni ezt a lehetőséget. 
Azt, hogy igénybe vehetjük-e az adósságrendező hitelt, egyes bankoknál (például a Raiffeisennél) kalkulátor segítségével is kiszámolhatjuk. Itt meg kell adnunk az annuitásos (például: személyi kölcsön, jelzáloghitel, áruhitel, gépjárműhitel) és keretjellegű (bankszámlahitel, hitelkártya) hiteleinket, és pár kattintás után kiderül, beleférünk-e a maximum igényelhető összegbe, vagy más feltételekbe.


A bankok emellett az adósságrendező hitel esetén is igénylik, hogy leigazoljuk és lepapírozzuk az összes eddigi hitelünket. A kitartás eredménye viszont egyetlen, kezelhető, jó feltételekkel törleszthető hitel.