Milyen technikai eszközök segítik a bérszámfejtést?

Egy üzlet sikerességét nagymértékben befolyásolja a bérszámfejtés, a bérszámfejtő és a könyvelő munkája. Sokan, amikor a cég indításával foglalkoznak nem fordítanak kellő figyelmet és időt arra, hogy a megfelelő szakembert válasszák ki a bérszámfejtő és a könyvelői munkára. 

Ennek azonban általában „fájdalmas” következményei lesznek, hiszen ha a pénzügyek nincsenek rendben, az bizony kellemetlen helyzeteket von maga után, amelybe már sokszor az adóhatóság és különféle ellenőrző szervek is beleszólnak. 

 

Amikor egy sikeres üzletben elérkezik az idő arra, hogy új munkásokat is tudjunk foglalkoztatni, akkor szinte már nélkülözhetetlen egy bérszámfejtő munkája is. A bérszámfejtés nem egyszerű feladat, bármennyire egyszerűnek is tűnik, ha csak azt a részét ismerjük, hogy kiszámolja és eljuttatja a munkásoknak a bérüket, talán még ezt vezeti is valahol – de ez nem csak ennyi. A bérszámfejtés ettől sokkal bonyolultabb munka és sok olyan program ismeretét igényli, amelyet az átlagos számítógép felhasználó nem ismer. A bérszámfejtés részleteiről, a használni kötelező programokról és technikai eszközökről az ecoexp.hu szakembereit kérdeztük.


Mit csinál a bérszámfejtő?


A bérszámfejtés a könyvelési munkák egyik ága, amely magába foglalja a bérek és az egyéb juttatások számfejtését, kifizetését és nyilvántartását. Ez azonban nem egy egyszerű feladat, hiszen sokan nem tudják, hogy például a kifizetett bér mellett a cég még mennyit fizet egy-egy munkás után, illetve, hogy ez a plusz összeg mit tartalmaz. Az egyéb juttatásokban ugyanis beletartozik a nyugdíj- és egészségbiztosítás, különféle hozzájárulások, fix összegű és/vagy százalékos járulékok, levonások, és plusz összegek, mint például a családi pótlék, kiegészítő fizetés, egészségügyi hozzájárulás, betegszabadság, táppénz stb. Napestig lehetne sorolni, hogy tulajdonképpen a laikus számára a fizetésnek nevezett összeg a cég számára mit jelent, és a bérszámfejtő számára mennyi munkát jelent.


A bérszámfejtő tehát ezekkel az összegekkel foglalkozik, ezeket számolja ki és veszi figyelembe, befizeti a gazdasági szervek számára és természetesen a munkások számára is eljuttatja a pénzt – csekken vagy elektronikus úton kifizeti, vagy átutalja.


A pénzügyek mellett a bérszámfejtő az, aki a munkaidő-kimutatásokkal, a szabadságokkal is foglalkozik, ami természetes, hiszen ez is hozzátartozik a bérezés kiszámításához.


Ha még ez nem lenne elég, akkor képzeljük el, hogy mindezt átlátható módon vezetni kell, úgy, hogy bármikor, bárki illetékes által ellenőrizhető legyen.


A bérszámfejtés technikai eszközei


Ha már tudjuk pontosan, hogy mit is csinál egy bérszámfejtő, akkor logikusnak tűnhet, hogy milyen technikai eszközökre és feltételekre van szüksége.


A bérszámfejtőnek elsősorban egy gyors, nagy kapacitású számítógépre van szüksége, amely a különféle bérszámfejtő programokat is képes működtetni. Manapság már nagyon sokféle program áll a bérszámfejtők rendelkezésére, a választásnál azonban több dologra is oda kell figyelni, hiszen nem mindegy, hogy egy cég melyik programot kezdi el használni. Elsősorban természetesen azt a kérdést kell feltenni, hogy mire használják a programot, milyen feladatokat kell a programmal ellátni, ez után már könnyebben választhat a programok közül.


A 20 alkalmazottat foglalkoztató cégnek elég egy egyszerűbb program, de a nagyobb embererőt foglalkoztató cégnek már komolyabb programra van szüksége. A program moduljaira is külön figyelmet kell fordítani, hogy egy-egy program milyen modult tartalmaz, az alapján döntsön a vásárlás során. Például mindenkinek szüksége lesz munkaügyi modulra, bérszámfejtési modulra, szja modulra, családtámogatási modulra, társadalombiztosítási kifizetőhelyi modulra stb. Ezek természetesen munkaadó függvényében is módosulhatnak.


Láthatjuk, a bérszámfejtés nem egyszerű munka, a bérszámfejtéshez a megfelelő számítógép ismeretekre is szükség van, hogy a munkát megfelelő és hiba nélkül tudja elvégezni.