A megfelelő mosógép kiválasztása nem okozhat fejtörést

Ha mosógépet kell vásárolnunk, számos kérdés merülhet fel. Az alábbi írás abban próbál segíteni, hogy ezek a kérdések ne okozhassanak problémát, illetve a megvásárolt mosógépet hosszú éveken keresztül nagy megelégedettséggel használhassuk.

Mielőtt rátérnénk a cikkünk témájára, érdemes megvizsgálni a kérdést, valóban igaz-e, hogy a mai készülékek várható élettartama alacsonyabb a régiekénél. A megkérdezett szakeladó szerint ezt a kérdést valóban nehéz eldönteni, hiszen a felhasználók még jó hatásfokkal működő, bár kétségtelenül elavultnak mondható 8-10 éves gépeket cserélnek olyan készülékekre, amelyek innovatív technológiákkal rendelkeznek. Az új készülékek energiahatékonyabbak és a használatuk is kényelmesebb, így a vásárlói viselkedés érthető.
 
Ha új mosógép vásárlását tervezzük, elsőként a típussal kapcsolatban kell döntést hoznunk. Többféle megoldással találkozunk, a legtöbb gyártó kínálatában megtaláljuk a hagyományos elöltöltős, a felültöltős, valamint a keskeny elöltöltős gépeket is. A kiválasztás során elsősorban a rendelkezésre álló szabad hely méretét kell figyelembe venni; ha abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a fürdőszobában elhelyezhetünk hagyományos elöltöltős gépet, érdemes ilyet választani. Ezek a készülékek kiváló energiahatékonysággal és nagy dobkapacitással rendelkeznek, így rendszerint alkalmasak családi igények kiszolgálására is.
 
A mosógép kiválasztása nem okozhat fejtörést
 
Azonban, ha minden négyzetcentiméterrel számolnunk kell, ezeknél helytakarékosabb megoldásra van szükség. A felültöltős gépek egyértelműen a legjobb választást jelentik ilyen esetben, hiszen a felfelé nyíló ajtó még optimálisabbá teszi őket kis alapterület esetén. Tudni kell azonban, hogy a kialakításuk miatt több villamos energiát kénytelenek felhasználni, így elsősorban kompromisszumos megoldásként tekinthetünk rájuk. A két típus előnyös tulajdonságait foglalják magukba a keskeny elöltöltős gépek; noha ezeket is helytakarékos készülékként emlegetjük, az előrefelé nyíló ajtó helyigényével is számolnunk kell.
 
Új készülék vásárlása során nem feledkezhetünk meg a dobkapacitásról sem. Noha létezik alapvető ajánlás, miszerint egyedül élők számára 4 kg, pároknak 5-6 kg, családoknak 6 kg feletti dobkapacitás lehet ideális, ez nem veszi figyelembe a mosási szokásainkat, illetve a ruháink koszolódási sebességét. Persze érdemes elmondani, hogy a fejlettebb gépek gyakran rendelkeznek úgynevezett súlyautomatikával, ami képes szabályozni a mosáshoz szükséges víz mennyiségét a töltet nagysága alapján, így akár jelentős energiamegtakarítást biztosítva. Persze az ilyen gépekért magasabb árat kell fizetnünk.
 
A kiválasztás során tulajdonságok egész sorát vehetjük még alapul. Ne feledkezzünk meg az energiaosztályról, ami a legegyszerűbben írja le egy készülék energiatakarékossági szintjét. Ugyanakkor tudni kell azt is, hogy az idei évben megváltoztak a jelölések és eltűntek a pluszok az „A” betű mögül, így a régi és az új skála gyakorlatilag összehasonlíthatatlanná vált. A kereskedelmi kínálatban szereplő gépek összehasonlítása azonban így is lehetséges.
 
Érdemes foglalkozni a zajszinttel is, különösen abban az esetben, ha a gépek olyan helyiségben szeretnénk elhelyezni, ami nincs elválasztva az életterünktől csukott ajtóval. Érdemes tudni, hogy az alapvető mosási programokkal ma már szinte minden gép rendelkezik, de ha speciális igényeink vannak, például antibakteriális mosásra van szükségünk, abban az esetben figyeljünk a rendelkezésre álló programok sorára. Válasszunk körültekintően és biztosan elégedettek leszünk a megvásárolt géppel!
 
BG